Teknoloji

Apple’dan Elon Musk’a Havalı: Karakter Kısıtlamasına Rağmen Twitter’ın Adı App Store’da “X” Olarak Değiştirildi!

“X” adını alarak markalaşma sürecine giren Twitter’ın son dönemde hem Android hem de taşınabilir uygulamaları değişti. Yeni güncellemelerle uygulama, kullanıcıların telefonlarında yıllar sonra X olarak görünmeye başladı.

Twitter, iPhone ve iPad’lerde yeni adıyla karşımıza çıksa da başlangıçta App Store’da “X” olarak görünmüyordu. Bunun nedeni, Apple’ın mağazasında tek karakterli uygulama adlarına izin vermemesiydi. Ancak bu durum çok geçmeden değişti.

Elon Musk, uygulamayı “X” yapmak için Apple’dan özel izin almış olabilir

App Store’daki Twitter uygulamasına baktığımızda “X” olduğunu görebiliriz. Bu, Apple’ın Elon Musk için bir istisna yaptığını ve Twitter’ı kurala dahil etmedi ortaya çıkarır. Bahse ilişkin kesin bir açıklama olmasa da bu istisna, Musk’ın Apple’dan özel bir izin aldığını gösteriyor.

Bu istisna, şirketin Elon Musk ile bağlarını düzeltmek için yaptığı bir saldırı olabilir. Ünlü milyarder geçen yıl Apple’ın Twitter’ı App Store’dan kaldırmakla tehdit ettiğini iddia etmişti. Ancak CEO Tim Cook ile görüştükten sonra bunun bir yanlış anlaşılma olduğundan bahsetti.

Twitter’ın “X”e geçiş süreci halen devam etmektedir. Uygulamalar değişti ve Musk genel merkezine kocaman bir “X” eklemiş olsa da, şirket hala “twitter.com”dan “X.com”a geçmedi. X.com’da oturum açtığımızda, hala eski alan adına yönlendiriliyoruz. Öte yandan Twitter’ın adı ek sayfada görünmeye devam ediyor ve Twitter Blue’nun adı hala aynı. Burada ne zaman değişiklik yapılacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

haber-bozcaada.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu